Styl industrialny cieszy się ogromną popularnością ze względu na surowy, a zarazem bardzo elegancki charakter. Sprawdza się doskonale zarówno w prywatnych domach, jak i biurach, najczęściej urządzonych w starych, ceglanych budynkach. W takich wnętrzach konieczne jest zastosowanie odpowiednich mebli. Jakie produkty sprawdzą się w nich najlepiej?

Czym cechują się meble loftowe?

Meble loft powinny spełniać kilka warunków. Są to konstrukcje proste, bez żadnych rzeźbień i dodatkowych elementów ozdobnych. Zwykle bazują one na metalu, który jest jednym z najważniejszych surowców pojawiających się w takich aranżacjach. Mają one gładkie powierzchnie, a często są celowo postarzane.

Warto jednak pamiętać, że we wnętrzach industrialnych najważniejsza jest przestrzeń. Meble nie powinny być zatem masywne i zabudowane z każdej strony. W cenie są delikatne, a zarazem proste konstrukcje, które pozwalają na swobodny przepływ powietrza i nie przytłaczają. Z tego powodu tak często w meblach loft pojawiają się metalowe stelaże, na których umieszczono jeden prosty, drewniany blat.

Meble loft, czyli przemysłowy styl

Meble wykorzystywane w industrialnych aranżacjach muszą nawiązywać do przemysłowych klimatów. Z tego powodu często są one stylizowane w taki sposób, by wydawały się znacznie starsze i nieco zniszczone poprzez wieloletnią eksploatację. We wnętrzach tego typu najczęściej pojawiają się proste konstrukcje na stalowych stelażach. Nie zapewniają one zbyt wiele miejsca do przechowywania, ale pozwalają na zachowanie przestrzeni, która jest tak ważna w industrialnych pomieszczeniach. Na regałach czy szafkach o takiej budowie można umieścić różne dekoracje oraz proste elementy dodatkowo podkreślające charakter danego wnętrza.

W loftowych wnętrzach warto zdecydować się również na roślinność, która idealnie komponuje się z metalem i naturalnym drewnem. W ten sposób można nieco ocieplić pomieszczenie, w dalszym ciągu zachowując industrialny klimat. Z tego powodu tak dużą popularnością cieszą się meble drewniane, które połączone w odpowiedni sposób idealnie dopełniają surowe, loftowe pomieszczenia.

salon

Jakie meble powinny znaleźć się w industrialnym wnętrzu?

W industrialnych aranżacjach należy postawić na meble, które nie tylko stworzą odpowiedni klimat, lecz także pozwolą na przechowywanie określonych przedmiotów czy wykonywanie konkretnych czynności. Jest to niezwykle istotne w prywatnych domach, gdzie spędza się wiele godzin każdego dnia. W industrialnym mieszkaniu nie powinno zabraknąć takich mebli, jak:

  • stoły,
  • szafki,
  • stoliki kawowe,
  • regały,
  • krzesła,
  • konsole.

Jeśli chcesz dopełnić całość, możesz postawić również na lustra w podobnym stylu, które idealnie komponują się z loftowymi meblami. W gabinetach czy kącikach przeznaczonych do pracy doskonale sprawdzą się także biurka. Najczęściej składają się one z metalowego stelaża, na którym umieszczono prosty blat czy niewielką szafkę pozwalającą na przechowywanie podstawowych przedmiotów.

Drewno w meblach loftowych

Meble loft są tworzone z różnych materiałów. Najczęściej jest to metal, ale popularnością cieszy się również naturalne drewno. Taki surowiec wykorzystuje się do produkcji blatów czy innych, zasłoniętych elementów mebli. Lite drewno komponuje się doskonale zarówno ze stalą, jak i betonem architektonicznym czy cegłą. Takie surowce bardzo często pojawiają się w industrialnych aranżacjach, dlatego konieczne jest zadbanie o to, by wszystkie elementy były ze sobą spójne.

Drewno pozwala również na delikatne ocieplenie surowego wnętrza. Jest to bardzo pożądane w mieszkaniach, w których spędza się przecież wiele godzin w trakcie dnia. Loftowe meble wykonane z naturalnego drewna sprawdzają się doskonale zarówno w salonach, jak i sypialniach, kuchniach czy łazienkach. Konieczne jest jednak zadbanie o ich odpowiednią pielęgnację, by zachować świetny wygląd na dłużej.

Najlepiej wybierać drewno lokalne, które pozwala na stworzenie naturalnego efektu. Warto dopasować jego odcień do pozostałych elementów znajdujących się w danym pomieszczeniu. W ten sposób można stworzyć spójną całość, która jest tak ważna w przypadku współczesnych aranżacji.

Nowoczesne meble w industrialnych mieszkaniach

Meble loft to produkty nowoczesne, które idealnie wpisują się w niezwykle popularny w ostatnim czasie minimalizm. Cechują się one prostymi kształtami, dlatego można je zastosować również w wielu innych aranżacjach. To produkty bardzo uniwersalne, które spisują się doskonale w połączeniu z licznymi surowcami. Odpowiednio wkomponowane mogą dopełnić nawet miękkie tkaniny zastosowane do obicia kanap czy stworzenia zasłon.

Meble loftowe powinny być uniwersalne i komponować się z dowolnymi barwami. Z tego powodu najczęściej do ich produkcji wykorzystuje się ciemną stal oraz lite drewno w naturalnym kolorze, czasem dodatkowo postarzone. To idealne rozwiązanie do mieszkań, które znajdują się w kamienicach. Połączenie takich elementów wyposażenia z odkrytą, naturalną cegłą daje niepowtarzalny efekt.