Blaty dębowe czy drewnopodobne – co wybrać?

Wybór odpowiedniego blatu to bardzo ważna decyzja. Dotyczy to zarówno aranżacji kuchni, jak i mebli wykorzystywanych w wielu innych pomieszczeniach. Obecnie popularnością cieszy się zarówno naturalne drewno, jak i materiały drewnopodobne. Który z tych materiałów sprawdzi się najlepiej w przypadku blatów?

Blaty dębowe, czyli estetyka

Obecnie coraz więcej osób stawia na rozwiązania, które są estetyczne i pozostają w niezmienionym stanie przez długie lata. Z tego powodu tak dużą popularnością cieszą się meble z naturalnego drewna. Prezentują się one luksusowo, ocieplają wnętrze i pozwalają na zachowanie doskonałego wyglądu znacznie dłużej niż w przypadku płyty laminowanej. Jakiekolwiek zarysowania można bowiem łatwy zeszlifować, przywracając blatowi początkowy stan.

Blaty dębowe są doskonałym wyborem do stylowych wnętrz, gdzie stawia się na wysoką jakość kupowanych produktów. Naturalne drewno prezentuje się szlachetnie, ma głęboki kolor i komponuje się idealnie z wieloma innymi surowcami. Z tego powodu blaty wykonane z tego materiału stosuje się w dowolnych aranżacjach pomieszczeń. Ogromną zaletą jest też fakt, że każdy fragment naturalnego drewna różni się od pozostałych. Wszystko za sprawą unikatowego usłojenia, które sprawia, że blaty dębowe trafiają w gusta wymagających użytkowników.

Blat dębowy wymaga pielęgnacji

Aby zachować niepowtarzalny wygląd blatu dębowego, konieczne jest jednak postawienie Na odpowiednią pielęgnację. Przed montażem taki element powinien być już zabezpieczony konkretnym impregnatem. Istnieje opcja nałożenia na blat oleju lub lakieru. Pierwszy wariant pozwala na zachowanie naturalnego wyglądu tego surowca, jednocześnie chroniąc go przed działaniem wilgoci. Taką powierzchnię łatwo także poddać renowacji. Lakier natomiast odbija światło i zabezpiecza drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi. Z tego powodu przed wyborem odpowiedniego impregnatu warto zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami.

Blat drewniany należy regularnie czyścić specjalnymi środkami stworzonymi z myślą o tym surowcu oraz przecierać wilgotną szmatką. W razie wystąpienia rysy trzeba także pozbyć się warstwy impregnatu i wyszlifować całość. Drewno potrafi się jednak odwdzięczyć pięknym, szlachetnym wyglądem, dlatego warto o nie dbać.

dębowy blat

Imitacja drewna, czyli wygoda

Popularnością cieszą się też blaty drewnopodobne. Obecnie są one tworzone w taki sposób, by jak najbardziej przypominać naturalny surowiec. Ten rodzaj produktów jest lżejszy i tańszy, dlatego wybiera go wiele osób stawiających na budżetowe rozwiązania. O blat drewnopodobny nie trzeba również specjalnie dbać. Problem pojawia się natomiast w sytuacji, gdy jego powierzchnia zostanie zarysowana, odbarwiona lub zniszczona w inny sposób. Wówczas nie da się zeszlifować powierzchni, ponieważ pod drewnopodobną okleiną znajduje się zupełnie inny materiał. Jedynym rozwiązaniem jest zatem wymiana blatu na nowy egzemplarz, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Dopasowanie blatu do wyglądu wnętrza

Współczesne blaty drewnopodobne są produkowane w taki sposób, by jak najbardziej odwzorowywać naturalny surowiec. Z tego powodu pasują one do wielu aranżacji i tworzą dość realistyczny efekt. Sprawdzają się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i industrialnych czy klasycznych. W pomieszczeniach urządzonych w stylu rustykalnym czy ekologicznym znacznie lepszym rozwiązaniem jest jednak postawienie na blaty z prawdziwego drewna. Jest to bowiem naturalny surowiec, który musi znaleźć się w aranżacjach o takim charakterze. Warto więc dostosować blat do głównych założeń wybranego stylu.

Blaty dębowe mają jeszcze jedną przewagę nad modelami drewnopodobnymi – nie da się przewidzieć ich usłojenia, które układa się w unikatowy sposób. To właśnie dlatego dwa egzemplarze tego samego modelu mogą wyglądać zupełnie inaczej. Dzięki temu da się uzyskać bardzo naturalny efekt, tak ceniony we współczesnych aranżacjach.

Jaki blat wybrać – drewniany czy drewnopodobny?

Wybór pomiędzy dwoma typami blatów powinien zależeć od kilku czynników. Niektóre osoby wolą postawić na materiały drewnopodobne ze względu na fakt, że są one tańsze. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością wymienienia blatu w sytuacji, gdy dojdzie do jego uszkodzenia. Warianty dębowe zachowują swój świetny wygląd przez nawet kilkadziesiąt lat. Można bez problemu poddać je renowacji, usuwając wszelkie rysy. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na kupowaniu wysokiej jakości produktów. Blat drewniany jest większą inwestycją na samym początku i wymaga pielęgnowania, jednak wynagradza to jego świetny wygląd przez długi czas.

Na wybór odpowiedniego blatu powinny wpływać Twoje oczekiwania, wygląd danego pomieszczenia, budżet czy sposób, w jaki będziesz wykorzystywać zakupiony egzemplarz. Jeśli wolisz tańsze i bezproblemowe rozwiązania, sprawdzi się model drewnopodobny. Gdy zależy Ci na niesamowitej trwałości i możliwości łatwej renowacji, najlepszym wyborem są blaty dębowe o pięknym, głębokim kolorze, który pozostanie z Tobą na wiele lat.