salon

Pielęgnacja mebli z litego drewna, w tym drewna dębowego nie musi być szczególnie skomplikowana. Ważne jest odpowiednie wykończenie. Producenci często stosują oleje i woski, które oczywiście nadają drewnu piękną, żywą barwę i są same w sobie produktem naturalnym, do tego stopnie, że nie ma problemu jeśli przenikną do żywności i na tym skupiają się sprzedawcy próbując sprzedać swój produkt. Na koniec zostawiają informacje, że blaty wykończone olejem czy woskiem potrzebują regularnego odnawiania co parę lat, jako, że środki te po prostu się ścierają wraz z użytkowaniem. Szczególnie widać to na stołach i biurkach na których w miejscach najbardziej użytkowanych widać wytarte plamy surowego drewna. Mogłoby się wydawać, że kubkiem i talerzem nie da się zetrzeć lakieru. Wyobraźmy sobie jednak, jak przeciętny człowiek siedzi przy biurku czy stole, oparty rękoma a czasami też brzuchem. I w tych miejscach olej zejdzie szybciej niż nam się wydaje.
Rozwiązaniem na jakie postawiliśmy w Moblerze jest lakier matowy. Ma on oczywiście swoje wady. Barwa drewna jest inna niż przy użyciu oleju. Poza tym lakier nie powinien przenikać do żywności. Dobra informacja jest taka, że szanse na przeniknięcie lakieru do żywności są małe a nawet bliskie zera. Dobrze nałożony lakier nie ściera się, nie kruszy, nie odrywa. Tworzy twardą i mocną powłokę, nadając drewnu przyjemną, naturalną barwę a przede wszystkim chroniąc jego powierzchnie. Dodatkowo może chronić blat nawet przed uszkodzeniami mechanicznymi.  Nie należy stawiać bardzo gorących rzeczy- np. garnków na powierzchni mebla, nie wolno wylewać na jego powierzchnie mocnej chemii np. zmywacza do paznokci ani alkoholi. Mimo, że lakierowany blat prawdopodobnie wyjdzie z tego bez szwanku, a na pewno poradzi sobie dużo lepiej niż blat olejowany, to warto na to uważać.
Jak już wspominaliśmy, meble drewniane powinny stać w odległości od źródła ciepła np. pieca/grzejnika, nie powinny stać tuż przy oknie w mocno nasłonecznionym pomieszczeniu. W pomieszczeniu powinna panować średnia wilgotność ( dobra nie tylko dla naszych mebli ale i dla ludzi, warto więc o to zadbać nawet nie ze względu na meble). W takich warunkach lakier dobrze zabezpieczy blat przed pękaniem i zsychaniem się.

Meble dębowe są w ostatnich latach na topie. Nic dziwnego, w końcu są wyjątkowo piękne, urzekają naturalnym charakterem i trwałością. Należy tylko mądrze wybrać producenta i zadbać o odpowiednie dla nich warunki, by cieszyć się nimi przez wiele lat.