Stół jest najważniejszym meblem w jadalni. Z tego powodu powinien być on idealnie dopasowany do danego wnętrza zarówno pod względem wymiarów, jak i ogólnej stylistyki. Na rynku znaleźć można wiele wariantów takich mebli, dlatego czasem wybór jest trudny. Jaki stół do jadalni sprawdzi się najlepiej w takim pomieszczeniu?

Odpowiedni wygląd stołu do jadalni

Stół do jadalni powinien być dopasowany pod względem wyglądu do pozostałych elementów znajdujących się w danym wnętrzu. Mowa tu zarówno o pokryciu podłogi, jak i kolorze ścian, innych meblach czy oświetleniu, które zwykle znajduje się dokładnie nad blatem. W nowoczesnych aranżacjach warto postawić na prostotę, bez żadnych zbędnych dodatków. W jadalniach industrialnych najlepiej sprawdzą się stoły łączące w sobie drewno i stal. W klasycznych pomieszczeniach świetnie będą wyglądać produkty ze standardowymi nogami, a czasem także ozdobnymi rzeźbieniami.

Stół powinien być dopasowany do wnętrza również pod względem koloru. Warto wybrać taki odcień materiału, jaki będzie komponować się z pokryciem podłogi czy innymi meblami. Jest to kluczowe głównie w przypadku naturalnego drewna, które może przyjmować naprawdę różne barwy. Nie zapomnij także o dopasowaniu stołu do krzeseł. Te elementy powinny tworzyć spójną całość.

Kształt stołu do jadalni

Stół do jadalni musi być spójny z pozostałymi elementami wyposażenia również pod względem kształtu. Jeśli w pomieszczeniu królują kanciaste formy, mebel ten również powinien być kwadratowy lub prostokątny. W sytuacji, gdy w jadalni stawiasz na koła, doskonale sprawdzi się okrągły stół. Kształt jego blatu powinien być dopasowany również do oświetlenia, które zwykle znajduje się nad meblem. Warto, by oba elementy przyjmowały podobne formy.

W sytuacji, gdy stół ma stanąć w rogu pomieszczenia lub przy ścianie, dobrym pomysłem jest postawienie na wariant, który ma proste krawędzie. Obecnie można zamówić meble na wymiar i idealnie dostosować je do własnych wymagań. W ten sposób pomiędzy ścianą a stołem nie powstaną nieestetyczne przestrzenie zaburzające stylową aranżację. To dobry wybór do niewielkich pomieszczeń, w których mebel tego typu zwykle stoi na uboczu i musi zajmować jak najmniej przestrzeni.

stół dębowy na stalowym stelażu

Wymiary stołów do jadalni

Stoły do jadalni są dostępne w kilku rozmiarach. Niektóre z nich cieszą się większą popularnością niż inne. Wszystko zależy również od kształtu mebla. Wybierając odpowiedni rodzaj stołu do jadalni, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na liczbę osób, które będą z niego korzystać. W przypadku modeli okrągłych dla czterech użytkowników jest to zwykle około 90 cm średnicy. Jeśli chodzi o stół prostokątny, dobrze sprawdzą się wymiary 90 x 120 cm. Standardowa wysokość to natomiast około 75 cm.

W sytuacji, gdy przy stole ma siedzieć więcej osób, trzeba postawić na znacznie większy mebel. Warto bowiem pamiętać, że funkcjonalny produkt zakłada zachowanie odpowiednich odstępów pomiędzy krzesłami. W innym przypadku jedzące osoby mogłyby szturchać się łokciami, a na stole zabrakłoby miejsca do ustawienia wszystkich nakryć wraz z napojami. Z tego powodu w sytuacji, gdy przy meblu ma siedzieć od 6 do 8 użytkowników, najlepiej sprawdzą się wymiary 90 x 160 cm.

Wielkość stołu do jadalni trzeba dopasować również do metrażu pomieszczenia. Czasem nie zmieszczą się bardzo duże meble, dlatego warto postawić na mniejsze egzemplarze. Priorytetem jest jednak zadbanie o to, by przy stole mogli usiąść wszyscy domownicy. Z tego powodu wiele osób decyduje się na wstawienie stołu pomiędzy kuchnią a jadalnią lub kupno modelu rozkładanego.

Z czego powinien być stół do jadalni?

Istnieje kilka materiałów, z których można zrobić stół do jadalni. Wybór odpowiedniego zależy od Twoich preferencji i stylistyki danego wnętrza. Na rynku są dostępne stoły metalowe, szklane, drewniane, z materiałów drewnopodobnych, a nawet z tworzyw sztucznych. Popularne jest też łączenie co najmniej dwóch tworzyw. Jeśli zależy Ci na wytrzymałości, świetnie sprawdzi się model z elementami metalowymi. Gdy chcesz postawić na szlachetny wygląd, strzałem w dziesiątkę jest drewniany blat. W nowoczesnych aranżacjach można również postawić na szkło, które nie przytłoczy wnętrza i pozwoli na stworzenie subtelnego efektu.

Każdy materiał cechuje się zupełnie inną wytrzymałością i wymaganiami. Dla przykładu, naturalne drewno trzeba odpowiednio pielęgnować, jednak jest ono odporne na uszkodzenia mechaniczne i wpływ czasu. W razie pojawienia się jakichkolwiek rys wystarczy jedynie zeszlifować zewnętrzną warstwę i na nowo pokryć impregnatem. Takie rozwiązanie sprawia, że drewniane stoły do jadalni mogą zachować swój świetny wygląd przez długi czas.

Metal jest natomiast doskonałym wyborem do aranżacji industrialnych. Delikatne stelaże nie dominują przestrzeni, pozwalając na zachowanie przestronności pomieszczenia. Stal bardzo często łączy się także z drewnem. Co ciekawe, takie konstrukcje mogą znaleźć swoje zastosowanie również we wnętrzach ekologicznych, gdzie królują naturalne surowce.